Україна: процес легалізації криптовалют займе 2-3 роки

Уряд України розраховує легалізувати обіг криптовалют і майнінг протягом двох-трьох років.

Про це йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства цифрової трансформації, опублікованому за підсумками зустрічі керівників відомства з представниками української блокчейн-спільноти, яка пройшла 7 жовтня.

Нагадаємо, що 27 вересня на презентації бренду «Держава в смартфоні» керівники міністерства вперше заявили про плани щодо легалізації криптовалют. Голова Мінцифри, Михайло Федоров, підкреслив, що криптовалюти зараз в Україні не заборонені, але і офіційного статусу у них немає. «Люди, які займаються цим (криптовалютами), повинні вийти з «сірої зони» і почати платити податки», - заявив голова Мінцифри.

7 жовтня в ході відкритої зустрічі «Блокчейн-спільнота і держава Україна» представник Мінцифри, Олександр Борняков, розповів:

У планах міністерства - після визначення статусу зробити так, щоб майнінг був запущений легально. Тобто ті, хто займається майнінгом, могли робити це, не побоюючись, що вони знаходяться в якийсь «сірій зоні».


В цілому, в планах держави на наступні два-три роки: законодавчо визначити термінологію; напрацювати компромісний варіант оподаткування в криптовалютній сфері; до літа 2020 року імплементувати рекомендації Міжнародної групи з протидії відмиванню грошей (FATF); ввести технологію блокчейн до державних реєстрів; легалізувати майнінг і залучити в країну міжнародні криптовалютні біржі.

Найближчим часом Мінцифри планує підписати меморандум з міжфракційним депутатським об'єднанням Верховної Ради Blockchain4Ukraine, що включає більше 50 депутатів, «Блокчейн-асоціацією України» (БАУ), «Офісом ефективного регулювання» (BRDO) і іншими структурами.

Зі свого боку, в.о. директора департаменту стратегії та реформування Нацбанку України, Михайло Видякін, коментуючи процес легалізації криптовалют, зазначив:

В Україні повинна бути розроблена зрозуміла для всіх учасників концепція - визначення, обмін інформацією, хто і як регулює, видача ліцензій, ліміти та ін. Буде чудово, якщо це візьме на себе Мінцифри ... Повинен бути визначений регулятор ринкової поведінки в цій сфері, так як без цього можуть бути ущемлені права споживачів і інвесторів.


Видякін висловився за оперативне прийняття необхідного законодавства та розробку стратегії з визначенням місця криптоактивів в розвитку фінансового ринку України.

«Зараз йде розробка «Стратегії розвитку фінансового сектора 2025», в яку регулятори приймають пропозиції з ринку. Документи і форма для подання пропозицій в електронному вигляді - на сайті НБУ в розділі «Реформа фінансового сектора», - підкреслив Видякін.

Концепція регулювання операцій з криптовалютами визначає Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку України головним регулятором на ринку криптовалют і закріплює за нею, зокрема, ліцензування криптобірж і криптообмінників. У той же час Держфінмоніторингу відводиться контроль за криптобіржами, а Міністерству фінансів і Державній фіскальній службі - контроль за сплатою податків з доходів від операцій з криптовалютами.

Про легалізацію криптовалют в Україні вперше заговорили ще в 2018 році, за часів уряду Володимира Гройсмана. Зокрема, тоді планували розробити правила оподаткування операцій з криптовалютами. Також в уряді доручили внести майнінг криптовалют в класифікатор видів економічної діяльності (КВЕД), що узаконює цю діяльність.